لوگو دانشگاه جامع علمی کاربردی استان تهران شرق
لوگو وزارت علوم و تحقیقات و دانشگاه جامع علمی کاربردی
مـــعـــرفـــی جـــشـــنـــواره

جشنواره درون دانشگاهی حرکت، از جمله جشنواره هایی است که هر ساله برای انجمن های علمی دانشجویی مراکز علمی کاربردی سراسر کشور برگزار می شود. هدف از برگزاری این جشنواره، تاکید بر هم افزایی و کارگروهی، رشد ایده های خلاقانه و ایجاد انگیزه و نشاط در انجمن های علمی است. این جشنواره تلاش می کند تا مبنا و مبداء حرکتی نوین برای ساماندهی فعالیت های علمی دانشجویی باشد. این جشنواره توسط معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی سراسر کشور برگزار می شود. اما با این تفاوت که سال کنونی، سالی است که جهان در معرض ابتلا به ویروس همه گیر کرونا قرار گرفته است. به علت شیوع و سرعت بالای انتقال این بیماری با توجه به سیاست کلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه به منظور اولویت قراردادن اطمینان از حفظ سلامت و ایمنی دانشجویان و دانشگاهیان هشتمین جشنواره درون دانشگاهی حرکت در سال 1399 بصورت مجازی برگزار خواهد شد.

اهـــداف جـــشـــنواره
 • – افزایش مشارکت دانشجویان در فعالیت­های علمی داوطلبانه و خلاقانه و حمایت و تشویق آنها

  – شناسایی انجمن­های علمی دانشجویی موفق و تقدیر از فعالان این انجمن­ها بخصوص در بخش­های مهارتی و کاربردی

  – انعکاس و انتقال تجربه ­های علمی موفق و شاخص بین دانشجویان

  – جهت ­دهی فعالیت های انجمن­های علمی دانشجویی به فعالیت­ های متناسب با اولویت­ ها و نیازهای کشور

  – ایجاد زمینه به منظور هم­افزایی و شناخت پتانسیل­ های انجمن­ های علمی دانشجویی سراسر کشور

  – ایجاد بستر مناسب به منظور آشنایی صاحبان صنایع و معادن، حرف و مشاغل، سازمان های دولتی و غیردولتی با ظرفیت­ها و توانمندی­های انجمن­های علمی دانشجویی

بـــخــش هـــای جـــشـــنـــواره
 • جشنواره درون دانشگاهی حرکت در چهارچوب دستورالعمل­ها در دو بخش رقابتی و نمایشگاهی برگزار می­شود.
حوزه های رقابتی و شرایط آثار ارسالی
حوزه رقابتی شرکت کنندگان شرکت کنندگان قالب گزارش قالب گزارش توضیحات قطع گزارش
انجمن های علمی دانشجویی دانشجویان بصورت فردی گزارش جامع (حجم: 50MB) پوستر به صورت اینفوگرافیک (حجم:12MB)
انجمن های علمی برگزیده گزارش کلیه فعالیت ها A4
کتاب گزارش و متن کامل کتاب A4
نشریه علمی گزارش شماره های نشریه A4
فعالیت های علمی خلاقانه اینفوگرافیک یک مسابقه A4
مسابقه علمی اینفوگرافیک یک مسابقه A1
محتوای دیجیتال اینفوگرافیک یک فعالیت A1
اختراع اینفوگرافیک یک فعالیت A1
کارآفرینی اینفوگرافیک یک کارآفرینی A1
بخش ویژه اینفوگرافیک یک برنامه A1
گزارش جامع: صفحات گزارش باید در قطع A4 باشد
پـــوســـتـــر

گزارش این حوزه­ ها باید در قالب یک پوستر به صورت اینفوگرافیک با ابعاد 50 در70 سانتی متر یا A1 باشد.

بـــخـــش نـــمـــایـــشـــگـــاهـــی

در این بخش دستاوردهای علمی که در بخش رقابتی شرکت کرده اند بصورت نگارخانه­ایی در معرض نمایش قرار می­گیرند. دستورالعمل این بخش متعاقباً ارسال می­شود و کلیه مراکز موظفند براساس دستورالعمل ابلاغی در این بخش حضور یابند.

شـــرایـــط عـــمـــومـــی آثـــار ارســـالی
 • هر اثر باید گزارشی از فعالیت­ها یا دستاوردهای علمی در حوزه رقابتی مربوطه داشته باشد.
 • فعالیت­های گزارش شده باید در فاصله زمانی ابتدای خرداد 98 تا اول خرداد 99 به سرانجام رسیده باشد.
 • فعالیتهای گزارش شده می­تواند ماحصل کارگروهی دانشجویان و مشارکت مدرسان دانشگاه نیز باشد.
 • هر انجمن حداکثر در 2 حوزه و هر دانشجو تنها در یک حوزه می تواند وارد رقابت شود.
نکاتی در مورد گزارش جامع
ترتیب فصل ها و صفحات جزئیات مصادیق فعالیت
صفحه عنوان عنوان گزارش
فهرست فهرست مطالب گزارش
مقدمه مقدمه ای در مورد انجمن و سوابق و افتخارات و همچنین اعضا و استادان مشاور و همکار انجمن
بخش یکم فعالیت آموزشی ( حداکثر 10 فعالیت ) کارگاه ها ، کلاس ها و دوره های آموزش علمی و تخصصی
بخش دوم رویداد علمی ( حداکثر 5 فعالیت ) مسابقه ، جشنواره ، کنفرانس ، نشست ، سمینار ، نمایشگاه ، بزرگداشت ، گردهمایی علمی و تخصصی
بخش سوم گفتگوی علمی و تخصصی ( حداکثر 5 فعالیت ) هم اندیشی ، مباحثه ، گفت و گو ، کرسی آزاد اندیشی ، مناظره ، سخنرانی ، میزگرد ، جلسات بحث ، نقد و تبادل نظر ، حلقه فکری
بخش چهارم ارتباطات و همکاریهای علمی ( حداکثر 5 فعالیت ) جلسه بازدید و همکاری مشترک با مراکز و مجموعه های علمی ، خدماتی ، صنعتی ، حرفه ای یا تخصصی ملی یا بین المللی
الف) صفحه عنوان یا روی جلد گزارش

در این صفحه عنوان کامل گزارش، حوزه رقابت، لوگوی دانشگاه و دیگر لوگوهای مرتبط ( لوگوی انجمن یا نشریه)، زمان تدوین گزارش و …. به روشنی ارائه می­شود.

ب) صفحه فهرست

در ابتدای گزارش فهرستی از مطالب و بخش­های گزارش لیست می­شود.

ج) بخش مقدمه
 • پیش از گزارش فعالیت یا دستاوردهای علمی، بخشی به تشریح مقدمات تخصیص داده می­شود و با معرفی مختصر مرکز و استان، سوابق انجمن، تعداد مخاطبان و دانشجویان، اسامی اعضای فعال انجمن، معرفی مدرسانی که با ایشان همکاری داشته اند، سوابق و افتخاراتی که تاکنون کسب شده است  به اختصار توضیح داده می­شود.
بخش­های چهارگانه گزارش فعالیت­ها یا دستاوردهای علمی
 • گزارش هر برنامه به صورت مستقل از برنامه­های دیگر آورده می­شود و مستندات مربوط به هر برنامه نیز در کنار توضیحات آن قرار می­گیرد. ترتیب گزارش برنامه ­ها بر اساس تاریخ اجرا می­باشد.
 • لازم است عکس­ها و مستندات با دقت انتخاب شود. انتخاب عکس­های مناسب به ترتیبی باشد که جمعیت مخاطبان برنامه ­ها را به خوبی نشان دهد یا فرایند برنامه ریزی تا اجرای دستاوردها را روشن ­کند و مشخصاً مربوط به همان برنامه باشد. عکس­ها حتما توضیحات مناسب داشته باشند و اکیداً از مستندات غیرمرتبط یا مبهم اجتناب شود.
 • درصورتیکه ویدئویی از برنامه موجود باشد می­توان آن را در اینترنت آپلود نموده و لینک آن در گزارش بیاید.
 • در عین پرهیز از توضیحات غیر ضروری تاکید می­شود که حتی الامکان با توجه به معیارهای داوری توضیحات مناسبی را در عین صداقت در روایت گری در گزارش خود گنجانده شود.
 • در مواردی که متن به یک لینک اینترنتی (هایپرلینک) منتقل می­شود، حتما دقت شود تا هایپرلینک باز شود.
 • در هر بخش تنها گزارشی از فعالیت­های همان بخش آورده شود و ضمن رعایت نظم منطقی در محتوای گزارش، توجه شود که بخش­های مختلف به خوبی از یکدیگر متمایز شده باشند.
 •  
نکاتی در مورد گزارش در قالب پوستر(اینفوگرافیک)
 • در مواردی که تنها یک فعالیت یا دستاورد علمی مورد ارزیابی قرار می­گیرد. گزارش در قالب یک پوستر A1 (قطع 50 در70 سانتی متر) دریافت خواهد شد. در این حوزه­ها ضمن رعایت کلیاتی که در بالا به آن اشاره شد، پوستر به نحوی طراحی شود که گزارش جامعی در عین اختصار و با مستندات کافی بصورت اینفورگرافیک در اختیار داور قرار گیرد. (اینفوگرافیک به کمک عناصر بصری نظیر عکس، نمودار، نقشه، دیاگرام و … سعی می­کند تا مجموعه ای از داده ­ها و اطلاعات پیچیده را به گونه­ای به تصویر درآورند که پیام به شیوه ­ای سریع و قابل فهم به مخاطب منتقل شود.)
شرایط اختصاصی حوزه های رقابتی
  • فعالیت علمی خلاقانه: هر فعالیت علمی که واجد عناصری همچون خلاقیت، نوآوری، ابتکار، مسئله گشایی و … باشد، درشمول این حوزه قرار می­گیرد. انجمن می­تواند یکی از بهترین و خلاقانه ­ترین فعالیت خود در حوزه رقابتی را کاندیدا می­ نماید. فعالیت باید در قالب یک پوستر گزارش شود. فعالیتی که موضوعات آن در زمینه ­های زیر باشد دارای امتیاز ویژه خواهد بود:
  1. مشارکت دانشجویان و مدرسان
  2. رعایت اخلاق علمی
  3. جهش تولید و حمایت از تولید کالای ایرانی
  4. آزاد اندیشی و گفتگوی علمی
  5. تعاملات علمی بین المللی
  6. مناطق محروم و محرومیت زدایی
  • نشریه علمی: کلیه شماره ­های منتشر شده یک نشریه علمی دانشجویی می­تواند در این حوزه رقابتی کاندیدا شود. نشریه باید در قالب یک پوستر گزارش شود. شرایط اختصاصی این حوزه از قرار زیر است:
  1. صاحب امتیاز نشریه باید یک انجمن یا یک دانشجو باشد.
  2. محتوای مطالب نشریه باید صرفا رویکرد علمی داشته باشد.
  • مسابقه علمی: گزارش برگزاری یک مسابقه علمی دانشجویی خلاقانه که دانشجویان بیشترین استقبال و مشارکت را در آن داشته اند در این حوزه رقابتی پذیرش می­شود. مسابقه باید در قالب یک اینفوگرافیک کامل گزارش شود.
  • محتوای دیجیتال: فعالیت دانشجویی که ماحصل آن در قالب وب­سایت، شبکه ­های اجتماعی، نرم افزارهای کاربردی، سامانه­ های هوشمند و اینترنت اشیاء، بازی­های رایانه ­ای، اینفوگرافیک ، فیلم و …(به جز کتاب و نشریات الکترونیکی) می­تواند در این حوزه رقابتی کاندیدا شود. فعالیت باید در قالب یک اینفوگرافیک کامل گزارش شود. شرایط اختصاصی این حوزه بشرح زیر است:
  1. محتوای فعالیت صرفاً باید علمی باشد.
  2. فعالیتی که با استقبال کاربران و مخاطبان همراه بوده و بصورت مستمر انجام پذیرفته باشد، دارای اولویت و امتیاز ویژه است.
  • کتاب: فعالیت دانشجویی منجر به چاپ کتاب (چاپی و الکترونیکی) می­تواند در این حوزه رقابتی کاندیدا شود. کتاب باید در قالب یک پوستر گزارش شود. شرایط اختصاصی این حوزه بشرح زیر است:
  1. کتاب باید مجوز انتشار را اخذ کرده باشد.
  2. ترجمه یا تالیف کتاب باید حاصل کار دانشجویی با قید اسامی افراد روی جلد کتاب باشد.
  3. در مواردی که کتاب حاصل کار انجمن است، لوگو و نام انجمن باید روی جلد و در شناسنامه کتاب درج شده باشد.
  4. محتوای کتاب باید صرفاً رویکرد علمی داشته باشد.
  • اختراع: گزارش هر نوع فعالیت علمی دانشجویان که نتیجه فکر فرد یا افراد است و برای اولین بار فرآیند یا فرآورده­ای خاص را ارائه می­کند و مشکلی را در یک حرفه، فن، فناوری، صنعت و مانند آنها را حل می­نماید، می­تواند در این حوزه رقابتی به جشنواره ارسال شود. فعالیت باید در قالب یک اینفوگرافیک کامل گزارش شود. شرایط اختصاصی این حوزه از قرار زیر است:
  1. اختراع باید به ثبت رسیده و گواهی های لازم را اخذ کرده باشد. ارائه گواهی در پوستر الزامی می­باشد. و همچنین تاریخ گواهی ثبت اختراع باید در بازه زمانی جشنواره باشد.
  2. اختراع باید حاصل کار دانشجویی با قید اسامی افراد در گواهی ثبت اختراع باشد.
  3. در مواردی که اختراع حاصل کار انجمن است، نام انجمن باید در گواهی ثبت اختراع درج شده باشد.
  • کارآفرینی: کلیه فعالیت دانشجویی که منجر به طرح ایده و یا عملی شده باشد و در آن امکان کسب درآمد مستمر و متناوب برای چند نفر فراهم شده باشد، ایده یا عمل محقق کارآفرینی شده باشد و می­تواند در این حوزه رقابتی کاندیدا شود. کارآفرینی باید در قالب یک اینفوگرافیک کامل گزارش شود. شرایط اختصاصی این حوزه از قرار زیر است:
  1. کارآفرینی باید مورد تایید و حمایت مرکز رشد یا پارک علم و فناوری دانشگاه باشد و یا به عنوان شرکت ثبت شده باشد.
  2. کارآفرینی باید حاصل کار دانشجویی باشد و مستندات لازم در این خصوص نیز ارائه شود.
  • بخش ویژه : از آنجا که توجه به محیط زیست و حفاظت از آن جزء اولویت­ها و سیاست­های کلان کشور است؛ نیز هر گونه فعالیتی در حوزه رقابتی تعریف شده که معطوف به حل مشکلات این حوزه بوده و با نیازهای محلی، ملی و جهانی مرتبط باشد، واجد اهمیت و ارزش ویژه ­ای است. بنابراین، موضوع این حوزه شامل فعالیت­های علمی است که در چهارچوب­های مشخص این آیین­ نامه با موضوع محیط زیست و حفظ منابع طبیعی انجام شده باشد. فعالیت باید در قالب یک اینفوگرافیک کامل گزارش شود.
زمان برگزاری
  • زمان برگزاری جشنواره حرکت درون دانشگاهی توسط شورای سیاستگذاری جشنواره دانشگاه و مطابق با تقویم اعلام شده از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تعیین می­گردد.
آدرس دبیرخانه جشنواره
  • گلستان- گرگان- بلوار هیرکان- مجموعه مسکن مهر زیتون، میدان دانشگاه جامع علمی کاربردی کد پستی: 4918917484، شماره تماس : 6-32451051 -017 نمابر: 32451057 -017
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
« ثبت نام رویداد شتاب به پایان رسیده است »
ثبت اطلاعات تماس مرکز در تلفن همراه با QR
ثبت اطلاعات تماس مرکز در تلفن همراه با QR